Bugün Anneler Günü .... Annem.... Ellerinden öpüyorum...Her yıl Mayısın ilk günlerinde anımsanır anneler.. Kimi küçük ya da büyük bir hediye ile anar..

Uzakta iseniz bir telefon , bir mesaj ile kutlarsınız ,yakında iseniz ellerinden yanaklarından öpersiniz.Onlar için önemli olan bir hediye almak , eli öpülmek değil , hatırlanmaktır.

Doğa'nın kuralıdır bu , yavru kuşlar , çatlayan yumurtasından çıkar ,ilk gördükleri , anne kuştur. Anne kuş üzerine titrer yavrusunun ...Besler , doyurur ,soğuktan sıcaktan , onu av yapmak için peşinde olan tehlikelerden korur.

Onun için kendisinden kat kat üstün güce sahip kartalla , kurtla ,tilkiyle dövüşür. Canını ortaya koyar .. Bazen de canını verir.

Ne içindir bu koruma ,bu bağlılık ve sevgi ? Nedenini sorgulamaz anneler ... Bu, anneliktir.

Yavrular ,onun kanatları altında büyür gelişir ,yeni ve güçlü bireyler olur ..

Gün gelir ... Ayrılık vaktidir..Artık kendisi de , Doğa'nın ona yüklediği görevlere hazırlanmalıdır.

Yeni bir kişilik , yeni bir yaşam .. yeni bir nesil...

Kanatlarının iyice güçlendiğini hissetmiştir.. Uçar yuvadan.. Kanat çırpar ufuklara doğru..

Geride kalanlar gururludur.Yavruları kendi kanatlarıyla , sendelemeden ,düşmeden uçmaktadır artık...
Merak eder anneler , meraklıdır hep..Yetişmiş birey de olsa yavruları , annenin koruma içgüdüsü tükenmemiştir. Onu merak eder hep.. duymak ister ..Aranmak ister..

Bir ses ...

"-Anneee...!

O ses kulaklarından hiç gitmez.. Yıllar yılları kovalasa bile.


Yavru ,artık yeni hayatlar ,yeni ufuklar , yeni yuvalar peşindedir. Dolu dolu yaşamaktadır.

Çoğu zaman anımsamaz , annesinin artık güçsüzleşmeye başlayan o koruyucu kanatlarını..

Ama anne için , o , hala kanatlarının altında korunacak ,bakıma muhtaç bir yavrudur . Bu anne ölünceye kadar değişmeyecektir hiç ..

Zoruna gider , aranmaması , yaşadığı yoğun duygular artık karşılıksızdır.YAvruları yuvadan uçup gitmiş , anne kuş şimdi yuvada bir başına ,güçsüz ve yalnızdır.
Onun yavrusuna verdiği sevgiyi bir zamanlar yoğun duygularla cevap veren yavru ,artık kendi yuvası ,kendi yavruları için kanatlarını açmakta , annelik görevini taşımaktadır.

İçten içe annesinin kendisi için yaptıkları ve yaşadıklarını düşünmekte , bir yavrunun annesiz olamayacağını hissetmektedir.

İşte , anne , o zaman , annesinin değerini daha iyi anlamaktadır. Onu kucaklamak ona ' Anneciğim seni unutmadım .. Seni seviyorum ." Demenin vaktidir.


Ama , zamanında söylenmiş söz, zamanında açılmış kucak , zamanında öpülmüş el ......

Geç kalmayın , ona sevginizi göstermek için ... Yarın , artık keşke annemi bir kez daha öpseydim .. Keşke bir kez daha arasaydım " dememek için ,

arayın , gidin ellerini öpün ,annelerinizin..

bu gün değil her an hissettirin bu duyguyu onlara ...

Anneler ,siz olmasaydınız ....

Dünya olmazdı ...


Hiç yorum yok:

Web Analytics