Babalar ve Oğullar

“Baba” adı tarih boyunca filmlere konu olmuş, birçok önemli insana lakap olarak takılmış; (mafya babaları hariç) saygının, sahiplenmenin, barışın ve hoşgörünün sembolü haline gelmiş önemli bir kavramdır...

Tüm bunların yanında, aile babalarının yükümlü olduğu ciddi görevleri vardır: Yaşamış oldukları yılların tecrübesiyle, bilgi birikimiyle, yaşının verdiği olgunlukla çevresinde ve ailesinde barışın, hoşgörünün temsilcisi olmakla sorumludur.

Erkek adamın erkek çocuğu olur mu?

Kime benziyor babasının oğlu, erkek adamın erkek çocuğu olur gibi laflar edilir… Bu kalıplaşmış düşünceler bazen babaların istediği gibi gerçekleşmeyebilir.
Tüm anne babalar evlatlarını en doğru ahlak üzere olmalarını isterler... Fakat bu ahlakın oluşmasında en büyük paylarının kendileri olduğunu çok fazla bilmezler... Bilseler dahi, kendi yaşadıkları zamana ve şartlara göre çocuklarını yönlendirmek isterler.
Bu baskılar sonucu çocuklarını eğittiklerini sanmalarına rağmen, farkında olmadan onların daha da isyankâr olmalarına neden olurlar… Ve onları dışarıdaki yanlış model arkadaş ortamlarına iterler.

Otoriter babalar

Bazı babalar sevgilerini dışa belli edemeyip, çok istemelerine rağmen, çocuklarıyla iletişim kurmada zorlanırlar. Baba oğul arasında yaşanan bu iletişimsizlik, ister istemez aralarına soğuk rüzgârların esmesine sebep olabilir.
Çocuklarıyla arkadaş olamayan babalar maalesef onların ruh dünyalarında yaşanan fırtınalarında farkına varamazlar. Onları istemeden yalnızlığa ve yanlış arkadaş ortamlarına itebilirler.

Babaların aşırı derecede saygı istemelerinden doğan başka bir gerçek ise, aynı evi paylaşmalarına rağmen, istedikleri gibi rahat oturup kalkamayan ve hiçbir söz hakkı verilmeyen gençlere; “sen sus, sen küçüksün anlamazsın “ gibi onur kırıcı sözlerle, gençleri ev ortamından yavaş, yavaş soğuturlar.
Sonuçta bu gençler her fırsatta evden uzaklaşmanın planlarını yaparlar. Bundan dolayı sık, sık eve geç gelerek, aile ve akraba ortamlarından uzaklaşarak; kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ortamları benimseyebilirler.

Baba oğul ilişkilerinde gizli rekabet

Öyle babalar var ki, oğullarıyla hem övünürler, hem de farkında olmadan onlarla gizli bir rekabete girerler. Kendilerinin yaşayamadığı bazı gerçekleri çocuklarında yaşatmak istemelerine ve onların başarılarını görüp övgüyle anlatmalarına rağmen, farklı bir kıskançlığı istemeden yaşarlar...
Bu ikilemi yaşayan babalarda, bazen oğullarına karşı tutarsız tavırları olup, kendi ruh hallerine göre davranırlar.

Baba mesleği ve akraba evlilikleri

Çocuklara dayatılan bir başka konuda, baba kendi mesleğini ilahlaştırıp, devamını oğullarında görme isteğidir. Hatta bazı babalar var ki, kendi gençliklerinde çok isteyip de yapamadığı mesleklerini, çocukların yapması için ısrar ederler... Bu konuda çocuklarının fikirlerini almayı hiç düşünmeden, onlar adına her türlü kararları rahatlıkla verirler.
Bunun yanında evliliklerinde dahi oğullarının kararını almadan, kendi dost akrabalarından seçip, mal-mülk dışarıya gitmesin anlayışıyla, çocukların istemedikleri evlilikleri yapmalarını zorlarlar. Onların hayatlarını sonsuza kadar karartacaklarını fazla düşünmeden, oğullarının evliliklerine rahatlıkla karışabilirler.

"Oysa tüm gençler, başkalarının sunduğu hayatı değil, kendi istedikleri hayatı seçip yaşamak isterler."

En iyi model, oğluna arkadaş olan babadır

Sevgiyi dışa vuran ve oğullarıyla her konuda anlaşmayı başaran, onlara en yakın arkadaştan daha iyi arkadaş olan sevecen babalar, hem daha çok sayılacak hem de daha çok sevilecektir.


Bu samimiyetteki babaların yetiştirdiği çocuklar, topluma daha sağlıklı ve faydalı olacaklardır… Böyle bir babaya sahip olan oğullar, diğerlerine göre daha şanslı ve mutlu çocuklardır.

Tüm babaların babalar gününü kutlarım.

14.06.2006 - ?
Web Analytics