Metrodaki Kemancı...Soğuk bir Ocak sabahı, bir adam Washington DC'de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar.

Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip gider. Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder..

Kemancı ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır.

Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer, gider.

Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder.

En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider.

Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar.

Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir.

Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar. Çalmayı bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz.

Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlık kemanla, yazılmış en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Oysa Joshua Bell'in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston'da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştı...

Bu gerçek bir hikayedir ve Joshua Bell'in öylesine bir kılıkla metroda keman çalması, Washington Post gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deney gereği kurgulanmıştır.

Sorgulanan şeyler;

- sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz?

-Durup ondan keyif alıyor muyuz?

-Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz? idi...

Bu deneyden çıkarılacak kıssadan hisse ise, dünyanın en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziği çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamız dahi yoksa, başka neleri kaçırıyoruz acaba?

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/04/04/AR2007040401721.html adresinden izleyebilirsiniz de...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

vay öküzler nasıl farketmemişler adamı demeyeyim ağzımı bozmayayım ancak hikayeden çıkarılacak çok şey var.
Sanatın bazı türleri gereğinden fazla önemseniyor gibi geliyor.Bu deney de tezimi güçlendiriyor.
Ünlü sanatçıların konserlerine gitmek insanlar için o konserlerden zevk almaktan çok prestij-etiket-imaj gibi misyonlara hizmet ediyor gibi geliyor.

Burraakk dedi ki...

her ülkenin kültürü ve değerleri farklı olabilir tabii ki...Bu da ABD den bir örnek..
Önümüzde duran değerleri farketmemek genel insan özelliklerindendir..
Nazım yaşarken belli gözlükler ardından bakınca vatan haini olarak görüp şimdilerde ,şiirlerinin gerçek tadını alarak baştacı edenler gibi..
Doğrusu , o günkü grup baskısı ve psikolojik beyin yıkama bugün yön değiştirdi...
ters yönde işliyor..
Dün ak olan bugün kara dün kara olan bugün ak olarak algılattırılıyor.
Sırf entel görünmek adına , hiç te anlamadığı ya da paylaşmadığı değerleri alkışlayanlar konusunda haklısınız

Web Analytics