Bir Personel Alımı Hikayesi

Kongre üyeleri , bir gün ülkenin işsiz bir bölgesinde, kocaman ve terkedilmiş bir hurda deposu keşfetmişler.

İçlerinden biri,
-" Bir bekçi kiralayalım , buraya sahip çıksın" demiş..
Böylece bir adamı " bekçi " sifatıyla işe almışlar ...

Ertesi gün diğer bir kongre üyesi:
-" İyi yaptık da, bir eksik var demiş.
-"Biz bu adama bir iş tanımı vermedik ki .... Adam nasıl çalışacağını nerden bilsin ...Ayrıca iş tanımını verdikten sonra , adamı bir de eğitmek lazım ..."
Diğerleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını belirleyecek bir " Planlama Departmanı " kurmuşlar, oraya da bu tanımları rapor edecek bir " Dokümantasyon Uzmanı " ile bir de bekçi için " Eğitmen " almışlar.

Bir kaç gün sonra diğer kongre üyesi sormuş:
-"Peki ama bu bekçiyle iş tanımını yapanlar iyi çalışıyorlar mı, bunu takip edecek biri lazım değil mi? "
Böylece bekçi ve eğitmenlerini denetleyecek bir " Kalite Kontrol Departmanı " kurmuşlar, oraya da bir " Kalite Kontrol Sorumlusu " ile bu adamların neler yaptığını rapor edecek iki " Müfettiş " almışlar.

Ertesi gün başka bir kongre üyesi demiş ki:
-"Bir bekçi ve peşinden bir sürü denetleyici işe aldık ama bunların maaşını kafamıza göre mi vereceğiz? Her bir çalışana ne kadar maaş verilecek, bunun bir sistemi olmalı."
Böylece bir " Muhasebe Departmanı" kurmuşlar. O bölüme de bir " Muhasebeci ", bir " Bordro Memuru " ve bu insanların ne kadar çalıştığını ve işe geliş gidiş saatlerini takip edecek bir "Denetleme Uzmanı" işe almışlar.

Bir kaç gün sonra , kongre üyelerinden birisi :
-" Eveet bir bekçimiz var, bağlı olduğu departmanları da kurduk, iyi güzel de, bunlar kendi başına buyruk mu iş yapacaklar? Bunlara bir müdür lazım değil mi? Tabi müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım ."
Bunun üzerine bekçi ve bağlı bulunduğu departmanlar için bir " Müdür", bir " Müdür yardımcısı", bir de " Sekreter " işe almışlar.

Ve birkaç gün sonra kongre toplantısında tartışma çıkmış:
-"Şu hale bakın ! Bütçenin 22.000 $ üzerine çıkmışız. Derhal bütün gereksiz harcamaları belirleyip yarından itibaren kesmemiz lazım. "

Ve bekçiyi kovmuşlar ...!

1 yorum:

hülya konar dedi ki...

balık baştan kokar gibi bişi bu...ilkkez okudum bu hikayeyi.

Web Analytics